Dom

Moja „półka linowa” – jak zrobić wiszącą półkę na sznurkach?

Już wspominałyśmy, że mocno odnajdujemy się w rustykalnym stylu. Naturalne materiały, takie jak sznurek, juta i drewno są nam szczególnie bliskie. Z tego tytułu, pojawił się pomysł na skandynawską półkę, która sama w sobie będzie dekoracją. Co najfajniejsze, nie jest to trudne. Do wykonania takiego regału naprawdę niewiele trzeba, a mianowicie wystarczy:

DifficultyIntermediate

 grubo pleciony sznur jutowy
 cienki sznurek jutowy
 drewniane deski
 mocny kołek z hakiem
 lakierobejca

Ingredients

 grubo pleciony sznur jutowy
 cienki sznurek jutowy
 drewniane deski
 mocny kołek z hakiem
 lakierobejca

Directions

Półka ze sznurka

W pierwszej kolejności dotnijcie deski na wymiar – u mnie to było 60 x 30 x 2 cm (3 sztuki). W narożnikach, na każdej desce w tym samym miejscu nawierćcie dziury o średnicy 20 mm. Jeżeli planujecie malowanie półek to dobrze jest to zrobić na tym etapie.

Mój sznurek jest grubości ok. 15 mm, długość dostosujcie do własnych potrzeb. Ja użyłam dwóch odcinków sznurka długości ok. 4 m każdy (lepiej mieć dłuższy i nadmiar obciąć).

.

Sposobów na połączenie desek jest kilka. Można na przykład, w każdym narożniku prowadzić pojedynczy sznur i połączyć je na górze. Ja wybrałam inny i dla niego przedstawię opis.

Zaczynamy od otworów po tej samej stronie. Dobrze jest przeplatać je na zmianę, aby kolejne deski były podtrzymywane w tym samym momencie, chociaż z jednej strony.
W uproszczeniu, najpierw „idziemy” z dołu do góry, a później „schodzimy” po przekątnej, jak na poniższym zdjęciu.
Zanim zaczniecie „schodzić” w dół zostawcie zapas sznura, aby półka była na wysokości dla Was dogodnej i starczyło sznura na drugą stronę.

 


Przewleczcie sznur przez otwory  po przekątnej przez wszystkie deski, zaczynając w jednym rogu i kończąc w drugim. Odstępy między deskami wybierzcie według własnych potrzeb. Trzeba tylko uważać, aby supły podtrzymujące daną półkę były na tej samej wysokości. Pętelki na szczęście są łatwe do przesuwania, dlatego potrzebne korekty jest łatwo zrobić.

Sznur, na szczycie można połączyć na kilka sposobów. Mój do najprostszych nie należy, ale był wygodny do wieszania. Ja na jednym sznurze, mniej więcej w połowie, mam zrobioną pętlę z oczkiem przez które poprowadzony jest drugi sznurek. Pokazane jest to na poniższym zdjęciu.

Jeżeli komuś będzie łatwiej to oba sznurki można związać za pomocą trzeciego, krótkiego, zakończonego pętlą do zawieszenia na haku.

Końcówki sznura dobrze jest owinąć innym cienkim sznurkiem, jak na zdjęciu. Zabezpieczy to końce sznura przed rozplątywaniem.


Może Ci się spodobać

6 komentarzy

 • Madka

  Wygląda ekstra. Jest masa prezentacji jak taką półkę zrobić – ta jest jedną z ładniejszych. Super! Liny jutowe mają wielki potencjał jak chodzi o DIY i widać to bardzo wyraźnie.

 • RADEK

  Bardzo piękna półka, solidnie wykonana. Widzę, że zastosowań dla lin z juty jest bardzo dużo. To cieszy, bo także cenię ten materiał i używam w swoich pracach. Pozdrawiam.

 • elmer55

  To jeden z moich must have projektów DIY. Wygląda świetnie w Twoim wydaniu. Muszę się zabrać za realizację, tylko linę jutową muszę kupić, bo bez tego raczej nic nie zrobię. Chyba jednak inne sznurki czy liny nie zdadzą egzaminu tak dobrze IMO.

 • Tando Bando

  Półka wygląda doskonale. Na podobnej zasadzie da się wykonać wiszący kwietnik z doniczkami. Oba motywy „ćwiczyłem” we własnym zakresie. Do zamocowania na haku fajnie sprawdza się jakieś proste ogniwo, skręcane albo „S”. Pozdrawiam

 • Mutant X

  Rozwiązane bardzo fajnie. Po prostu mi się podoba – juta to doskonały materiał na takie robótki. Dotąd półki na sznurach czy linach były jednopoziomowe – tu pojemność jest znacznie większa i super. Aczkolwiek ja postawiłem na coś prostszego technicznie, kupiłem wsporniki do półek i zrobiłem półki z desek docinanych na wymiar. Też spoczko rezultat 🙂

 • Mela

  Na moje oko półka jest super. Dokładnie coś takiego widziałam niedawno u koleżanki, ale nie pytałam jej o szczegóły (może inspirowała się tym wpisem?). W każdym razie liny z juty są doskonałe do takich rzeczy i mega prostym sposobem da się wyczarować liczne cuda!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: