DIY,  Make Life Beautiful

Metamorfoza starego krzesła

Projekt odnowienia tego zniszczonego, starego krzesła przyszedł do mnie przypadkowo. Już wcześniej oglądałam na Pinterest fajne projekty krzeseł z siedziskiem z makamy i myślałam o tym, żeby zrobić sobie taki leżak na taras.

Niestety zakup samego stelaża w ilości dwóch sztuk jest całkowicie nieopłacalny. Natomiast kupowanie nowego za 80 zł i niszczenie dobrego siedziska, żeby zrobić nowe ze sznurka jakoś nie godzi się z moim sumieniem, dlatego też ten pomysł długo pozostawał w sferze mojej wyobraźni.

Aż do chwili, gdy kolega pokazał mi krzesło, które już kilka lat wcześniej planował oddać do renowacji i jakoś wciąż jeszcze do niej nie trafiło. Wtedy nad moją głową zapaliła się żaróweczka – a może tak zmienić siedzisko i zrobić je w stylu makramy?

I w ten sposób to stare krzesło zmieniło się w nowe krzesło.

Metamorfoza starego krzesła krok po kroku

Będziesz potrzebować
 1 stare krzesło
 1 gąbka, płyn do mycia naczyń i wiaderko
 1 papier ścierny o ziarnistości 120
 1 papier ścierny o ziarnistości 240
 1 pędzel
 1 lakierobejca do drewna
 1 sznurek bawełniany skręcany do makramy 5 mm 100 m

Ingredients

Będziesz potrzebować
 1 stare krzesło
 1 gąbka, płyn do mycia naczyń i wiaderko
 1 papier ścierny o ziarnistości 120
 1 papier ścierny o ziarnistości 240
 1 pędzel
 1 lakierobejca do drewna
 1 sznurek bawełniany skręcany do makramy 5 mm 100 m

Directions

Metamorfoza starego krzesła

Krzesło było stare i podniszczone, lakier odchodził a śruby mocujące siedzisko były mocno pordzewiałe. W pierwszej kolejności usunęłam siedzisko i umyłam dokładnie krzesło. Potem przy pomocy papieru ściernego o ziarnistości 120 usunęłam pozostałości lakieru i wypolerowałam nieco drewno papierem ściernym o ziarnistości 240.

Na koniec jeszcze raz dokładnie umyłam i odtłuściłam drewno, po czym pomalowałam je lakierobejcą w kolorze ciemny dąb.

Gdy już wszystko wyschło przygotowałam sobie 24 odcinki sznurka o długości 6 metrów każdy. Siedzisko mojego krzesła miało wymiary wewnętrzne 40×40 cm jednak rama drewniana była dość szeroka dlatego musiałam wziąć po uwagę to, że dość dużo sznurka potrzebuję na zaczepienie (owinięcie) go wokół ramy. Każdy odcinek sznurka złożyłam na pół i zaczepiłam pod oparciem.

Zaplatałam węzłem prostym, który jest najłatwiejszym i jednym z podstawowych węzłów w makramie. W połowie postanowiłam wrzucić jakiś inny akcent i zrobiłam małe „okienko”.

Kiedy mój wzór osiągnął wystarczającą długość zaczepiłam go o ramę krzesła zgodnie z instrukcją z książki „MAKRAMA. Dla początkujących i nie tylko” autorstwa Amy Mullins i Marnia Ryan-Raison.

Musiałam jeszcze zaczepić boki i naciągnąć wzór tak by mógł spełniać funkcję siedziska. Wymagało to użycia nieco więcej siły, ale wyszło dość fajnie i równo, a na tym mi najbardziej zależało.

Po instrukcję wykonania węzłów odsyłam Cię do książki „MAKRAMA dla początkujących i nie tylko” wydawnictwa Publicat. Znajdziesz w niej wyraźne rysunki i jasne opisy dzięki którym bez problemu stworzysz swój własny wzór, a jeśli dopiero zaczynasz to z pewnością znajdziesz fajny projekt, który odtworzysz samodzielnie.

Zobacz, gdzie kupić:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: