
Jak tworzyć makramowe cuda
Popularność makramy szybko rośnie. Pasuje ona do modnego obecnie wystroju w stylu BOHO, ale równie efektownie prezentuje się w nowoczesnym czy eklektycznym wnętrzu. Znając makramowe węzły i sploty można stworzyć niezliczoną ilość kombinacji i wzorów. Jak zwykle w duchu DIY zachęcam Cię do próbowania swoich sił i samodzielnego tworzenia własnych dekoracji, tym razem polecając książkę, która bardzo mi pomogła.
Jak zrobić własną makramę?
Samo zaplatanie sznurków to żadna filozofia, jeśli potrafisz samodzielnie zawiązać sznurowadła czy zrobić kokardkę ze wstążki to masz wystarczająco sprawne dłonie by poradzić sobie z węzłami makramy, bo tak naprawdę są to tylko dwa węzły.

Mimo, że powyższy przykład wygląda na bardzo skomplikowane dzieło to taki efekt jest wynikiem wyobraźni i kreatywności artystki, bo to nadal tylko dwa podstawowe węzły w różnych kombinacjach. Trudno w to uwierzyć, prawda? Też miałam wątpliwości, dopóki nie poznałam książki Pauliny Kmiecik „Makramy i inne cuda ze sznurka”, która doskonale mi to objaśniła.
Wcześniej swoich sił w samodzielnym zaplataniu sznurków próbowałam podglądając twórców publikujących swoje prace w Internecie. Jednak jak się często okazuje nic nie zastąpi tradycyjnej książki, w której można zmieścić wiedzę w usystematyzowany i wyczerpujący sposób. Dlatego jeśli chcesz spróbować stworzyć własną makramę lub już coś próbowałaś, ale nadal nie jesteś pewna czy robisz to dobrze polecam ci tę książkę. Autorka i rękodzielniczka publikuje zdjęcia swoich prac na Instagramowym koncie @makramowysplot, a w książce tłumaczy, inspiruje i opisuje najlepsze praktyki.
Co można zrobić z makramy?
Z książki Pauliny Kmiecik dowiedziałam się jak z makramowych węzłów można stworzyć masę stylowych dekoracji od podkładek pod kubki i talerze przez koszyczki, świeczniki, wazoniki po kwietniki oraz różnego rodzaju dekoracje ścienne. Wykorzystując makramowe sploty można stworzyć dodatki, takie jak paski do spodni, zakładki do książek, biżuterię i torebki. Tak naprawdę znając dwa podstawowe węzły można stworzyć niezliczoną ilość kombinacji i wzorów.
Jak wybierać materiały do makramy?
Autorka przekazuje bardzo wartościową wiedzę, którą rzadko prezentują w swoich tutorialach Youtuberzy. Szczególnie cenne, dla mnie, były informację o tym jak wybierać sznurki, na co zwrócić uwagę wybierając gałęzie i jak je przygotować. Książka porusza wiele tematów i zagadnień dzięki którym uporządkowałam swoją wiedzę na temat makramy.
Od czego zacząć?
Inspirując się filmami w Internecie można znaleźć takie, które świetnie pokazują krok po kroku sploty i takie w których ciężko się połapać. W książce natomiast znalazłam przejrzyste rysunki i zdjęcia, które doskonale pokazują sposób wykonania węzła i kierunek przeciągania sznurka. Autorka bazując na własnym doświadczeniu radzi jak przygotować narzędzia i miejsce pracy tak by nie nadwyrężać pleców i rąk.
Jak obliczyć długość sznurków na makramę?
Na początku mojej zabawy w makramę próbowałam to robić bardziej na oko, nie tworzyłam też żadnych spektakularnie wielkich dzieł i jakoś nawet mi to wychodziło. Trzymałam się zasady, że lepiej uciąć więcej niż żeby mi zabrakło. Niestety, często okazywało się, że zbyt długi sznurek plątał mi się między nogami i poświęcałam dużo czasu na rozplątywanie końców, co często działało zniechęcająco.
Dlatego też bardzo ucieszyłam się, gdy w książce znalazłam wzór na obliczanie długości sznurka potrzebnego do stworzenia odpowiedniej wielkości makramy oraz przykłady na wykorzystanie odpadów, których zostawało mi zawsze zbyt wiele.
Inspiracje i wzory
Na ponad 265 stronach, które przeczytałam w jeden wieczór, znalazłam cenne wskazówki i wiele inspiracji. Zaraz siadam do zrobienia paska do spodni ze sznurka według wzoru Pauliny Kmiecik. Jeśli mi się uda to pochwalę się niedługo 😉
Poniżej miejsca gdzie można nabyć książkę Pauliny Kmiecik „Makramy i inne cuda ze sznurka”:

