DIY,  Make Life Beautiful,  Podróże

Jak uszyć własny plecak worek?

Ostatnie dni przez zmniejszoną ilość zajęć sprzyjają u mnie kreatywności i wymyślam sobie coraz ambitniejsze projekty. Chociaż uszycie plecaka worka nie jest zbyt skomplikowane, to jednak wymaga więcej czasu i staranności niż podwinięcie spodni 🙂

Wykrój na plecak stworzyłam na podstawie innego, gotowego plecaka, który spędził ze mną urlop na Malcie i sprawdził się doskonale – jest lekki i pojemny.

Na uszycie plecaka o rozmiarze 38 cm szerokości na 42 cm długości zużyłam materiał o wymiarach 100 cm x 40 cm i dwa małe kwadraty tego samego materiału o wymiarze 8×8 cm.

Linią przerywaną zaznaczyłam zakładki, które są potrzebna na zszycie materiału ze sobą. Na krótrzych bokach zostawiłam 3,5 cm ponieważ tam musi się zmieścić tunel na sznurek, który robi za szelki plecaka, a po dłuższych bokach zostawiłam po 1 cm na zakładkę do przeszycia.

Wpierw przygotowałam sobie te małe kawałki, które utrzymują sznurek u dołu. Zaczęłam od założenia na pół i obszycia tych małych kwadratów, które będą pełniły funkcje dolnych zaczepów dla sznurka. Później wywróciłam je na drugą stronę i wyprasowałam.


Następnie nacięłam kawałek na głębokość 1 centymetra z dłuższego boku, w odległości 3,5 cm od góry krótszego boku materiału, jak na pierwszym zdjęciu. Następnie zaprasowałam 1 cm z brzegu do środka podobnie zrobiłam 5-cioma mm materiału z góry, a następnie podwinęłam go do środka i złożyłam materiał tak by powstał tunel na sznurek, jak na trzecim zdjęciu. Na koniec wszystko pospinałam szpilkami i przyszłam. To samo powtórzyłam z drugiej strony, wszystko to robiłam na lewej stronie materiału.


Potem złożyłam materiał na pół, zaprasowałam i dokładnie nad zaprasowaną linią na prawej stronie materiału przyczepiłam szpilkami te małe uszka składając je na pół, jak na zdjęciu. Ponownie złożyłam materiał na pół, obszyłam dłuższe boki, wywróciłam materiał na prawą stronę, odczepiłam szpilki trzymające uszka i pozostało mi tylko przeciągnąć sznurek.

Ciąg dalszy nastąpi 🙂

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: