Pomysł na prezent

Jak zrobić sobie koszulkę

Chcesz samodzielnie stworzyć wyjątkową koszulkę z własnym wzorem, ale boisz się, że nie potrafisz malować? Dzięki wykorzystaniu szablonu, możesz namalować wyjątkowy wzór. Nie potrzebujesz to tego dodatkowych umiejętności ani talentów. Wystarczy kilka gotowych narzędzi, dzięki którym, możesz stworzyć wyjątkową koszulkę, plakat czy dekorację, której nie znajdziesz w żadnym sklepie.

W sklepach Internetowych jest mnóstwo gotowych szablonów a ilość wzorów jest tak ogromna, że ciężko się zdecydować. Ja postanowiłam udekorować prostą białą koszulkę, by pokazać jak łatwe jest tworzenie oryginalnych wzorów przy wykorzystaniu szablonu.

Będziesz potrzebować:

DifficultyBeginner

 bawełniana koszulka w jasnym kolorze
 szablon
 kawałek starego kartonu
 klamerki do papieru
 papier do pieczenia
 taśma klejąca
 nożyczki
 gąbeczka do nakładania farby
 farby do tkanin

Ingredients

 bawełniana koszulka w jasnym kolorze
 szablon
 kawałek starego kartonu
 klamerki do papieru
 papier do pieczenia
 taśma klejąca
 nożyczki
 gąbeczka do nakładania farby
 farby do tkanin

Directions

Koszulka z szablonu

  1.  Kiedy już zaopatrzysz się we wszystkie potrzebne przedmioty znajdź miejsce do pracy. Aby móc wygodnie aplikować farbę na koszulkę potrzebujesz twardego podłoża – może to być stół lub podłoga. Nakładając farbę przez szablon najlepiej używać gąbeczki. Ja mam taką kupioną w sklepie dla plastyków, dzięki drewnianemu uchwytowi nie brudzę rąk przy pracy. Jeśli nie dysponujesz taką gąbką i nie masz możliwości się w nią zaopatrzyć, możesz użyć zwykłej gąbki np. do mycia naczyń. W takiej sytuacji załóż rękawiczki!
  2. Następnie ubierz karton w koszulkę. Dzięki temu, zapobiegniesz przesiąknięciu farby na tył koszulki i zyskasz lepsze napięcie tkaniny. To ważne, żeby materiał nie zaginał się podczas malowania, a szablon dobrze przylegał. Ja dodatkowo między karton a koszulkę wkładam papier do pieczenia. Nie wchłania on wilgoci przez co farba lepiej wsiąka w tkaninę.

  1. Jak już naciągniesz dokładnie koszulkę, zabezpiecz ją klamerkami do papieru, tak aby się nie przesuwała – wtedy łatwiej będzie malować.
  2. Potem znajdź odpowiednie miejsce na szablon i przymocuj go wykorzystując taśmę klejącą. U mnie pomogły nieco klamerki.

  1. Czas na najprzyjemniejsze – malowanie. Nabierałam farbkę za pomocą gąbeczki i pędzla. Obie metody, w przypadku używania szablonu, mają swoje wady i zalety. Z pędzlem trzeba uważać, bo jeśli nabierzesz zbyt dużo farby i niedokładnie przyciśniesz szablon to zrobią się zacieki. Widać to w niektórych miejscach mojej realizacji. Jednak, w przypadku takiego wzoru, dodaje to oryginalności. Z gąbką łatwiej zaaplikować odpowiednią ilość farby, ale trzeba przyłożyć więcej siły. Należy mocno naciskać na szablon, aby na koszulce odbił się zamierzony wzór.

Ja wykorzystałam dwa kolory – złoty i czerwony, aby uzyskać efekt antycznej mandali. Czy mi wyszło? Chętnie poznam Twoją opinię. Możesz się nią ze mną podzielić w komentarzu.

Dzięki nieograniczonym możliwościom wyboru kolorów, z jednego szablonu może powstać wiele różnych projektów. Wzór na szablonie też może być wykorzystany na wiele sposobów. Można, na przykład, odbić tylko połowę albo jakiś fragment tworząc kolejny całkiem nowy projekt.  Szablony dają nieograniczone możliwości tworzenia, jedyne co Cię ogranicza to własna wyobraźnia.

Na koniec

Kiedy już skończysz malowanie, nie zdejmuj od razu szablonu, poczekaj aż farba trochę przeschnie. W przeciwnym razie może spłynąć na koszulkę i popsuć efekt. Możesz w międzyczasie umyć gąbkę, posprzątać inne przybory i dopiero po chwili odlepić szablon.

Uwaga! Zanim zaczniesz nosić koszulkę wymaga ona jeszcze kilku zabiegów, ale zanim do nich przystąpisz daj farbie odpocząć na 24 godziny.

Następnego dnia, po malowaniu, wyprasuj koszulkę żelazkiem nastawionym na najwyższą temperaturę. Prasuj na lewej stronie i najlepiej jeszcze przez ściereczkę. Nie używaj pary z żelazka! Prasuj powoli kilka minut. W ten sposób farba porządnie się utrwali i będzie można bez obaw prać koszulkę w pralce.

Jeśli kupiłaś nową koszulkę w celu jej ozdobienia, warto, przed malowaniem sprawdzić czy nie jest ona pokryta substancjami, które mogą utrudnić absorbcję farby i obniżyć trwałość wzoru. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy spryskać koszulkę wodą. Jeśli woda od razu się wchłonie – możesz malować. Jeśli zauważysz krople na powierzchni tkaniny – lepiej przed malowaniem koszulkę wyprać, nie dodając płynu do zmiękczania tkanin.

Jeśli korzystając z powyższej instrukcji stworzyłaś swój projekt, koniecznie pochwal się nim w komentarzu pod postem. Powodzenia 😉

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: