
Jak wybrać rękawiczki na zimę
Samodzielne wykonanie rękawiczek to niełatwe zadanie. Wiem to z własnego doświadczenia. Wielokrotnie zabierałam się za udzieranie sobie pary rękawiczek na drutach. Niestety często zdarzało mi się pomylić oczko, wielokrotnie musiałam pruć robótkę i próbować od nowa. Gdy już udało mi się skończyć jedną to brakowało mi chęci żeby zacząć drugą.
Zanim zabrałam się za próby wydziergania swoich rękawiczek, dużo czasu poświęciłam na szukanie odpowiedniej włóczki. Sprawdziłam zarówno włóczki pochodzenia naturalnego, jak i syntetyczne. Robiąc searching wśród modeli dostępnych u doświadczonych rękodzielników znalazłam kilka najpopularniejszych tworzyw z jakich dziergają oni swoje dzieła. Wiele się w ten sposób dowiedziałam o ich właściwościach i kosztach wykonania.
Wełna z alpaki
Wełna z alpaki ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne, grzeje dużo lepiej niż wełna owcza. Włókno alpaki jest bardzo cienkie, miękkie, delikatne, a równocześnie niezwykle wytrzymałe. Nie zawiera lanoliny, dzięki czemu nie kumuluje kurzu i eliminuje warunki dla rozwoju roztoczy. Do jej produkcji i konserwacji nie stosuje się chemii, co jest szczególnie ważne dla alergików. Do tego, nie trzeba jej farbować, bo występuje w 22 naturalnych kolorach, od bieli i beżu, przez różne odcienie brązu i szarości, po smolistą czerń.
Ze względu na szczególne walory, wełna alpaki uznawana jest za towar luksusowy. Cena 50 g 100% wełny alpaki zaczyna się od 15 zł, aby powstała para rękawiczek z tej wełny potrzeba około 100 g włóczki. Co oznacza, że sam materiał na wykonanie rękawiczek to koszt minimum 30 zł. Wykonanie pary rękawiczek wymaga dużej wiedzy i wprawy. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że za wykonane na drutach rękawiczki z alpaki trzeba sporo zapłacić.
Wełna owcza
Naturalna owcza wełna wykorzystywana jest do tworzenia okryć chroniących przed zimnem już od tysięcy lat. Dzięki wysokiej higroskopijności, jest niezwykle funkcjonalna. Może przyjąć ilość pary wodnej odpowiadającą 1/3 jej własnej masy i nie sprawia przy tym wrażenia wilgotnej w dotyku. Ta właściwość sprawia, że wełna nie tylko świetnie ogrzewa podczas zimowych dni i nocy, ale również – pozwala utrzymać optymalną temperaturę latem. Ciało nie przegrzewa się, a elastyczna budowa włókien zapewnia odpowiedni przepływ powietrza.
Wełna owcza jest włóknem naturalnym znanym również ze swoich zdrowotnych właściwości. Z pomocą wełnianych kompresów leczyć można stany zapalne, bóle kręgosłupa i bóle reumatyczne. Podobnie jak wełna z alpaki, tak i wełna owcza, jest towarem luksusowym, dlatego wybierając akcesoria wykonane z naturalnej wełny owczej musimy przygotować się na sporą inwestycję.
Mieszanki
Tańszą alternatywą dla włókien naturalnych są mieszanki, w których do wełny, moheru lub alpaki dodaje się sztuczne włókna takie jak akryl. Takie mieszanki w zależności od proporcji jakie zastosowano będą zapewniały proporcjonalnie mniejszy komfort termiczny i wytrzymałość. Jednak nadając im oryginalny splot, możemy zyskać wyjątkowe dodatki nie wydając całych oszczędności.
Włóczka akrylowa
To zdecydowanie najtańsza opcja, by nabyć ręcznie wydziergane rękawiczki. Akryl jest tworzywem sztucznym i nie cieszy się dobrą sławą. Wynika to z faktu, że włókno to posiada szereg wad w porównaniu ze swoim pierwowzorem – wełną. Nie zapewnia takiego komfortu termicznego jak włókna naturalne, mechaci się, nie oddycha, chłonie zapachy, elektryzuje się i szybko ulega uszkodzeniom. Za to jest lekki, można go prać w pralce, nie uczula i nie zjedzą go mole. W porównaniu z rękawiczkami z wełny naturalnej te z akrylu można kupić zdecydowanie taniej.
Wykonanie rękawiczek na drutach wymaga dużej wprawy i doświadczenia. Aby zrobić otwór na kciuk należy wiedzieć jak dodawać oczka, przekładać je na drut pomocniczy, a później gubić. Wyrabianie rękawiczek to nie lada wyzwanie i osobę początkującą może przyprawić o frustrację.
Jeśli poszukujesz pięknych i ciepłych zimowych rękawiczek, ale nie masz odwagi, aby podjąć się nauki samodzielnego ich wykonania. Zajrzyj do bazy polecanych przez nas rękodzielników – tutaj.

