
Stwórz swój własny las w słoiku!
Las w słoiku to idealna dekoracja dla tych, którzy kochają otaczać się zielenią i uwielbiają naturę. Ja nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu stworzę swój własny mikroklimat! Leśne słoiki stały się bardzo modne i właściwe można je kupić wszędzie. Jednak wiadomo, żaden kupiony przedmiot, choćby był najpiękniejszy, nie może równać się z tym, który zrobi się samemu! Aby ułatwić Ci wykonanie takiej dekoracji, umieściłam opisy zdjęć, które należy wykonać krok po kroku.
Życzę Ci wspaniałego tworzenia!
Pamiętaj, że rośliny uszczęśliwiają, więc fajnie spędzić z nimi trochę czasu <3
1. Zacznij od przygotowania stanowiska. Stół zabezpiecz folią, bo na pewno będzie to „brudna” robota 😉 Przygotuj sobie niezbędne materiały, tak aby wszystko było pod ręką. Na dno słoika wsyp około 2 cm keramzytu, pełni on funkcję drenażu, czyli odprowadza wodę. Dzięki niemu roślinki nie zgniją. Następnie dodaj garść węgla aktywnego, który z kolei ma za zadanie chronić przed grzybami i bakteriami. Na koniec dosyp około 4cm uniwersalnej ziemi.
2. Po przygotowaniu podłoża, przygotuj sobie kompozycję roślin, które chcesz umieścić w słoiku. W zamkniętym słoiku umieszczamy roślinność niewielkich rozmiarów, która tworzy ściółkę i runo leśne. Do najpopularniejszych należą paproć, mech i porosty. Są to rośliny, które lubią wilgoć. Inaczej jest w przypadku dekoracji w naczyniu otwartym. Tutaj idealnie sprawdzą się wszelkie sukulenty. Tutaj znajdziecie propozycję dekoracji z sukulentów.
Zacznij od skomponowania sobie całości. Dopasuj rośliny pod względem wielkości, tak aby nie były zbytnio ściśnięte. Zrób zagłębienia, w które je włożysz. Umieszczając roślinki pamiętaj o rozluźnieniu bryły korzeniowej. Ułóż je tak, aby nie opierały się o ściany słoika.
3. Kiedy już umieścisz roślinki włóż dekorację według uznania. Ja wykorzystałam biały piasek, biały i brązowy kamień, korę oraz mech. Odnośnie tego ostatniego pamiętajcie, że jest pod ochroną 🙂
4. Na koniec suchym pędzelkiem oczyść słoik z pyłu. I podlej swój las tak aby na dnie pojawiła się 1cm warstwa wody. Zamknij szczelnie roślinkę. Teraz przez 6 tygodni wietrz swój mini las przez 15-30min dziennie. Różne źródła podają rozmaite informacje w kwestii częstotliwości podlewania, dlatego najlepiej podlewaj tylko wtedy kiedy ziemia widocznie jest sucha i kiedy nie widzisz parującej wody na ściankach naczynia. Pamiętaj, że lepiej wysuszyć roślinę niż przelać.
5. W jakim miejscu postawić nasz las w słoiku?
Światło słoneczne jest niezbędne do przebiegu prawidłowego procesu fotosyntezy roślin. Dlatego, zaleca się umieszczenie ich w oświetlonym miejscu, jednak słońce nie może zbyt silnie nagrzewać słoika, więc parapet nie będzie odpowiednią lokalizacją. Moja roślinka zdobi stół w salonie w odległości 10 m od okna, czyli dociera do niej światło rozproszone.

