Jak zrobić naturalny antyperspirant
Znane mi są dwa skuteczne i naturalne antyperspiranty to ałun i olej kokosowy. Jeśli chodzi o ałun, to używam go od lat i lubię przede wszystkim dlatego, że działa antyseptycznie i może być stosowany po goleniu. Dzięki swoim właściwościom załagodzi podrażnienia i zatamuje krwawienie, jeśli zdarzy się nam jakieś zacięcie.
W warunkach domowych nie stworzymy samodzielnie ałunu, jest jednak inny sposób, aby zrobić sobie domowy antyperspirant, który według niektórych źródeł jest nawet skuteczniejszy od ałunu (słyszałam o zakończonych powodzeniem próbach na nastolatkach).
Jak samodzielnie zrobić antyprerspirant?
Ingredients
Directions
Olej kokosowy łatwo jest zmieszać z sypkimi substancjami. Już pod wpływem temperatury naszego ciała zaczyna zmieniać konsystencję na płynną. Jednak zimą, gdy niska temperatura sprawia, że jego konsystencja jest bardziej stała można pomóc sobie mieszając w kąpieli wodnej – wystarczy troszkę ciepłej wody z kranu, nie trzeba jej nawet dodatkowo podgrzewać w czajniku.
Olej kokosowy już sam w sobie może być skutecznym antyperspirantem – neutralizuje zapach potu, ale także zabija bakterie i grzyby. Dodatkowo jest delikatny dla skóry – pielęgnuje ją i nawilża. Jest też dobrym sposobem na wyciszenie stanów zapalnych skóry pod pachami po goleniu.
Po dodaniu do niego sody oczyszczonej, mieszanka nabiera dodatkowych właściwości przeciwzapalnych oraz neutralizuje wilgoć, ponieważ soda jest higroskopijna. Poza tym, nie zapycha porów i działa wybielająco. Jeżeli masz problem z ciemnymi obszarami skóry pod pachami, soda może je nieco rozjaśnić.
Do tej mieszanki można dodać jeszcze kilka kropel wybranego olejku eterycznego o właściwościach antyseptycznych, np. z drzewa herbacianego lub sandałowego. Antyperspirant ma konsystencję kremową i od razu po przygotowaniu jest gotowy do użycia.
Jeśli nie zdecydujesz się na przygotowanie własnego antyperspirantu polecam ałun. Można go dostać w każdej drogerii stacjonarnie i przez Internet w cenie od 14 zł do 30 zł.

